Междуучилищен обмен на добри практики

Междуучилищен обмен на добри практики

Междуучилищен обмен на добри практики

На 31 март и 1 април 2022 година бе проведен двудневен изнесен междуучилищен обмен Дейност 8 от проект BG05M2OP001-3.014-0004-C01 „ПОСОКИ – Взаимодействия в училищната общност за пълноценно интегриране, равен достъп до качествено образование и успешна бъдеща реализация на ученици от малките населени места“. В него участваха педагогически специалисти и родители от ОУ "Св.Св.Кирил и Методий", с. Дражево, ОУ "Св. Паисий Хилендарски", с. Роза и НУ "Св. Климент Охридски", с. Крумово. В рамките на обмена участниците обсъдиха важната роля на активното сътрудничество за успешната интеграция на ученици от етническите малцинства. Чрез аудио-визуални методи и презентиране се акцентира на значимостта на подкрепата на ученици и родители за интеркултурното образование, прилагане на иновативни форми и методи на образователна интервенция за предотвратяване на ранното отпадане от училище.
Представени бяха 3 презентации от педагогическите специалисти от училищата в с. Дражево, с. Роза и с. Крумово на теми: "Взаимодействието между учители и родители като фактор за повишаване на образователните резултати на учениците "; „ Взаимодействие между учители и родители за подпомагане на кариерното ориентиране на учениците и мотивиране за продължаване на образованието им в средна образователна степен“; „ Позитивното взаимодействие между учители и родители – успешен модел за родителска активност и участие в училищния живот.“ 

Подготвени и представени 3 мултимедийни презентации (по 1 от трите училища) за иновативни форми и методи на работа за развитие на потенциала на всеки ученик и взаимното им опознаване чрез разнообразни занимания по интереси.

С провеждането на междуучилищния обмен бяха споделени успешни практики от училищния живот, работи се за повишаване компетенциите на педагогическите екипи и родителските общности относно значението на достъпа до качествено образование като фактор за успешното социалното
включване на ученици от маргинализираните общности, придобиха се компетентности от педагогическите екипи за работата със семействата – мотивиране за стабилно ползотворно партньорство, създадоха се условия за мултипликация на натрупания опит и споделяне на успешни практики в реална среда.